Duyuru | Uploaderlığa Ara Veriyorum

Beni az çok tanıyorsunuz. 3-3.5 senedir uploaderlık yapmaktayım. Paylaşımlarımı genelde program ve wallpaper üzerine yapmaktayım. Çok para kazandırmasa da cep harçlığımı çıkartıyordum. “Çıkartıyordum” diyorum, çünkü artık cep harçlığı da çıkartamıyorum. :agla: Nedenlerini az çok tahmin ediyorsunuzdur: 2012 başlarında SOPA yasası sebebiyle filehostların çoğunun kapanması vs vs. Özellikle Uploadic’in kapanması beni çok üzmüştü. Çünkü küçük boyutlu dosyalar paylaştığım için bana en uygun filehost orasıydı.

Uploadic kapanınca mecburen Turbobit ile yola devam ettim. Orada yaşanan sorunlar da ortada. Sadece “kullanıcıları 600 sn bekletme” sorunu bile başlı başına bir dert. Dolayısıyla kullanıcılardan çok küfür yemedim değil. :D Bunun sonucunda da Uploadic’te kazandığımın ancak üçte birini kazanabildim Turbobit’te.

Uzun bir süre bekledim yeni bir filehost çıksın diye. Ara ara deneme amaçlı kullandığım filehostlar da oldu ama ödeme limitine ulaşamadan bir çoğu kapandı. :(

SOPA’dan bu yana 8 ay gibi bir süre geçti. Bu süre zarfında hala sağlam bir filehost çıkamaması beni şaşırttı açıkçası. Durum öyle gösteriyorki uzun bir süre daha sağlam bir filehost çıkmayacak. Ben de bu sebepten ötürü bir müddet paylaşım yapmaya ara verdim. Editör olduğum sitelerdeki yöneticilere de ara verdiğimi isterlerse editörlüğümü geri alabilirler diye bildirdim.

Bundan sonra enerjimi blogum için harcayacağım. :)

Turbobit’e Site Ekleme Nasıl Yapılır | Resimli Anlatım

Bu soru çok sorulduğu için anlatma gereği hissettim.

Ne İşe Yarar

Öncelikle ne işimize yarayacak, ondan bahsedeyim. Diyelimki, bir indirme siteniz var. Doğal olarak bu sitede; bir sürü Turbobit ve benzeri sitelerin linkleri olacak. Eğer birisi bu linklerden birisine tıklayıp premium üyelik alırsa, Turbobit size belli bir oranda pay verecek. (PPD tarifesinde olsanız bile)

Nasıl Yapılır

1) Öncelikle buraya tıklayın.

2) Bu sayfada Ekle butonuna tıklayıp site adresini yazın ve Gönder deyin.

Resmi büyütmek için resme tıklayın.turbobit site ekleme

3) Bundan sonra 2 seçeneğimiz var. Tercihinize göre 2 seçenekten birini seçebilirsiniz.

 • turbobit.txt dosyası oluşturup bunun içine e-posta adresinizi yazın. (Turbobit‘te kullandığınız e-posta adresi olacak.) Daha sonra bu dosyayı sitenizin ana dizinine upload edin. http://siteadresi.com/turbobit.txt bağlantısını açınca, sorunsuz bir şekilde açılabiliyor olsun. (Uyarı: Bu yöntemi sadece hostunuz varsa kullanabilirsiniz. Yani ücretsiz olarak aldığınız blogspot sitesine ekleyemezsiniz.)

 • kodunu <head> tagından hemen sonra ekleyin. İlgili yere e-posta adresinizi yazın. (Turbobit‘te kullandığınız e-posta adresi olacak.) Eğer bu kodu blogspot sitenize eklerken sorun yaşarsanız:

  kodunu eklemeyi deneyin.

4) Son olarak Etkinleştir butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Resmi büyütmek için resme tıklayın.
turbobit site ekleme

5) Onaylama işleminden sonra tercihinize göre 3. maddede yaptığınız işlemi geri alabilirsiniz.

Resimde de gördüğünüz gibi soulmy.net‘ten 18 çıkış olmuş ve 1 kişi premium almış. Alınan premium üyelik 1 gün olduğu için ufak bir miktarda pay almışım. (PPD tarifesinde olduğum halde)

Torrent Aracılığıyla İndirmelerden Para Kazanın | 1K İndirme Almak İsteyenlere

Giriş

Bugün siz soulmy.net ziyaretçilerine çok zekice bir yöntemden bahsedeceğim. Bu yöntem torrent felsefesine aykırı olduğu için etik bir yöntem değil ama 1K indirme almak için ideal bir yöntem. Hazırsanız hemen başlayalım, uzunca bir yazı bizi bekliyor. :yaz:

Bunun için bize gerekli olanlar:

 • Torrentten paylaşım yapmayı biliyor olmak. (Torrent nedir, nasıl kullanılır?” konusuna girmiyorum, çünkü derya deniz bir konu. Ama bununla ilgili internette bir çok yazı bulabilirsiniz.)
 • 1KB altı dosyalara para veren bir filehost kullanıyor olmak. (Eğer böyle bir filehost kullanmıyorsanız; “Nasıl Yapılır” başlığındaki “İlk Aşama” kısmında oluşturduğumuz password.txt dosyasını toplam boyutu 1mb üzeri -duruma göre daha fazla da olabilir- olacak şekilde başka bir dosyayla rar’layabilirsiniz.)

Nasıl Yapılır?

Bu yöntem iki aşamadan oluşuyor. Önce basit olanından başlayayım.

1. Aşama

 • password.txt adında bir text dosyası oluşturuyoruz ve bu dosyanın içine bir şifre yazıyoruz. (Örnek: ak4b8wn7t1 gibi)
 • Daha sonra bu dosyayı filehosta upload ediyoruz. Zaten bu dosyanın indirilmesiyle para kazanacağız. :yahoo:

2. Aşama

 • Şimdi torrentten birşey paylaşacağız. Film, oyun gibi dosyalar büyük boyutlu olduğu için seedde kalmak zor olur. Küçük boyutlu birşey paylaşmak lazım ve tabi indirme potansiyeli yüksek olması da önemli. Artık ne paylaşacağınız size kalmış birşey.
 • Ne paylaşacaksak, bu dosyaları boş bir klasör içine kopyalayın ve bu klasörü winrarla sıkıştırın. Ama sıkıştırma yaparken password.txt dosyası içine yazdığımız şifreyi kullanarak şifreli .rar dosyası oluşturun.
 • Şimdi elimizde şifreli bir .rar dosyası var. Bir de upload ettiğimiz dosyanın linkini kullanıcılara vermeliyiz, öyle değil mi? Bunun için de readme.txt adında text dosyası oluşturup içine aşağıdakine benzer birşey yazın. (Not: Örnekte verdiğim linkler öylesine yazdığım linklerdir.)

  veya buradaki linki kısaltarak da paylaşabilirsiniz. Bu size ekstra kazanç getirecektir.
 • Son olarak elimizde şifreli bir .rar ve readme.txt olmak üzere iki dosya olacak. Bu iki dosyayı .torrent dosyası yaparak paylaşmamız gerekiyor. Yukarıda da yazdığım gibi “Torrentte nasıl paylaşım yapılır?” konusuna girmeyeceğim. Şimdi o konuya bir girersem yazı bayağı uzayacak. Ama yine de yazmamı isterseniz, konu altında belirtin, boş bir anımda ayrı bir konuda anlatayım. ;)
 • .torrent dosyası oluşturup bunu trackerlarda (tracker, torrent sitesi demek) paylaştıktan sonra geriye seed etmek kalıyor. Ne kadar çok seed ederseniz o kadar çok kişiye ulaşmış olursunuz.
 • Hangi trackerda paylaşmalıyız derseniz, tabiki üyelik alımı her daim açık olan trackerları tercih etmeliyiz. Çünkü bu sitelere hem üye olmak sorun değil, hem de bu sitelerin çoğunda üyeler uploaderlık yapabiliyor. Mesela thepiratebay iyi bir tercih olabilir.

Olaya İndirme Yapan Kişi Gözüyle Bakalım

Bu yöntem belki karışık gelmiş olabilir diyerek olayı somutlaştırayım isterseniz.

İndirme yapacak kişi torrent sitesine girer ve bizim sunumumuzu görür. Bir de bakar ki sunumda .rar ve readme.txt dosyası var. İndireyim bari der ve indirir. Bir de ne görsün .rar dosyası şifreli. Eee ne yapacak readme.txt dosyasına bakacak. Şifrenin olduğu linki görünce mecburen indirmek zorunda kalacak. İndirince de şifreyi girip .rar dosyasını açacak.

Bu Yöntemi Uygulayacaksanız Bunları Göze Almalısınız!

Tabi bu yöntemde, kullanıcıyı zorla birşey indirmeye zorladığımız için bazı kötü sonuçları var. Çünkü kullanıcılar tepki gösterebiliyor (haksız da değiller aslında).

Ben bu yöntemi birkaç kere uygulamıştım ve küfür edenler çıkmıştı. Bu başımıza gelebilecek en güzel olay. Daha kötüsü de var. Mesela, şifreyi yorumlar kısmında yazanlar çıkıyor maalesef. (“Sen ne yapıyorsun be birader?” de diyemiyorsun doğal olarak.) Ha bir de şikayet eden olursa banlanabiliyorsunuz. :D Ama bu söylediklerim sizi yıldırmasın. 1K indirme için uğraşmaya değer bence. :)

Ha bu arada şöyle de bir durum var. Nasıl olsa banlanmak kolay diyerek fake paylaşım da yapmayı deneyebilirsiniz. Artık bunu da sizin vicdanınıza bırakıyorum. :D

Bir de size önerim: Bu yöntemi sürekli değil de ara ara kullanın. Ne kadar az dikkat çekerseniz banlanma ihtimali o kadar az olur.

Son Sözler

Gördüğünüz gibi soulmy.net‘i takip edenler kazanıyor. Daha çok takip edin, daha çok kazanın. :kral: (Reklamımızı da yapalım değil mi? :D) Şaka bir yana bu taktiği ilk burada paylaşıyorum. Umarım yararını görürsünüz. ;)

Bir başka bir yazıda görüşmek üzere, esen kalın. :gulegule:

Meteormta’dan “Uploaddan Nasıl Para Kazanılır” Yazısı

Arkadaşlar merhaba. Bu aralar yazı yazamadığım için kusura bakmayın. Son hız KPSS’ye hazırlanıyorum. Haliyle vakit bulamadım. Cumartesi günü özgür olacağım ama. :yahoo:

Geçen gün Meteormta’nın yazısını okudum ve beğendim. Dedim madem kendim yazamıyorum, Meteormta’nın yazısını paylaşayım. İşte o yazı:

Öncelikle upload sektöründen para kazanmak öyle göründüğü kadar basit değil. Çünkü çok fazla rekabet, birkaç yıl öncesine göre berbat filehostlar ve paylaşacak kaliteli metaryel kıtlığı var. Bunun dışında uploaddan para kazanmak isteyen yani uplaoder adayı olarak tanımlayacağım kişide para kazanmak için bazı özellikler bulunması gerekiyor. Bunlar; tecrübe , sabır ve biraz da araştırmacılık. Bu etkenlerden dolayı birçok kişi ufak bir hevesle başlayıp, interneti çöplüğe çevirdikten sonra işi bırakıyor.

Şimdi gelelim uploaderlık işine. Öncelikle bu işe başlamadan önce 2 şeyi belirlemeniz gerekiyor. Kullanacağınız filehost veya filehostlar ve paylaşım yapacağınız dosya türü. Filehost olarak ben genelde turbobit kullandım ve kullanıyorum. Çünkü şuan da internette en sağlam filehostlardan biri. 600 sn problemi vs. olmak üzere birçok dezavantajı var. Ancak şuan da kullanılabilecek ve benim tecrübemin en çok olduğu filehost turbobit. Bu yüzden http://tr5.in/ceO bu linkten turbobit e üye oluyoruz. (Bu benim referans linkim, isteyen konunun altında verdiğim normal linkten de üye olabilir. Ancak emeğe saygı amacıyla ve daha fazla yardım istiyorsanız; bu linkten üye olmanızı tavsiye ederim :D) Turbobit’e üye olduktan sonra hesabınızı aktif hale getiriyor ve para kazanmak için ilk adımı tamamlıyoruz.

Şimdi paylaşacağınız dosya türünü belirlemeye geldi. Bunlar oyun, film, müzik, program, adu_lt vs. gibi şeyler olabileceği gibi hayal gücünüze göre indirilme potansiyeli olan herşey olabilir. Eğer çorba gibi herşeyden upload eder ve paylaşmaya çalışırsanız. Hem dosyaları takip etmek zorlaşır hem de dosyalardan verim alamazsınız. Dosya türü olarak ben genelde oyun paylaştım. Ama kafamda teoride iyi kazandıran birkaç tür var ama bunları burada paylaşmayacağım.

Şimdi ilk olarak oyunu ele alalım. Öncelikle pc nizde bulunan 20 – 30 mb lik küçük oyunlarla bu iş yürümez. Oyundan para kazanmak istiyorsanız; COD , PES, FIFA, DIRT, NFS tarzı popüler oyunlar paylaşmalısınız ve yeni çıkan oyunları takip etmelisiniz. Bu tarz oyunlar çok büyük boyutlu olduğu için genelde TTnet’in bize verdiği upload hızıyla bu iş yürümez. Bu noktada ya nalpaguttt gibi hesaplara upload yapan arkadaşlara rica edeceğiz, ya cüzi bir ücret karşılığı upload yaptıracağız. Ya da büyük düşünüp bir adet VPS alacağız. VPS ne diye soranlar için; VPS nin eminim ki uzun birçok tanımı vardır. Ama basitçe, siz bir server kiralıyorsunuz ve bu bir nevi sanal pc görevi görüyor. Çok yüksek hızlarda download ve uplaod yapabiliyorsunuz. Örneğin; birden fazla dosyayı aynı anda 2 – 3 mb/sn hızla uplaod ediyorsunuz.

İkinci olarak film ve diziyi ele alacağım. Film ve dizi sektörünün püf noktası paylaşacağınız dizi ve ya filmi en kaliteli şekilde en erken yayınlayan olmaktır. Film ve dizi den büyük meblağlar kazanmak için yüksek hitli sitelerde moderatör olmanız lazım. Yada hitli sitelerde normal üyelerin paylaşım alanlarında ve rekabetin tavan yaptığı bu tür yerlerde paylaşım yapabilirsiniz. İşin paylaşım kısmını anlattım ama uplaod kısmını biraz atladım, çünkü uplaod işi aynı oyundaki gibi; Ya VPS kiralayacaksınız yada birine uplaod ettireceksiniz. Ama özellikle yabancı dizilerin boyutları küçük olduğu için ftp yoluyla da uplaod edebilirsiniz.

Müzik konusunda yazılacak fazla birşey yok. Yine film paylaşımında olduğu gibi erken paylaşmak önemli. Ama özellikle Türkiye’de müzik telif hakları biraz sıkılaşmaya başladı. Dikkat edin derim.

Program, alt yazı vs. hakkında pek birşey diyemeceğim. Orası sizin hayal gücünüze kalmış.

Adu_lt konusunda ise ben prensip olarak paylaşmıyorum. Bu yüzden bu konuda benden birşey beklemeyin.

SON OLARAK BAZI PÜF NOKTALAR VE TAVSİYELER

 • Asla ama asla sahte paylaşım yapmayın. Bu itibarınızı sıfıra indirir.
 • Asla filehostları kandırmaya çalışmayın. Ne kazanırsanız paylaşımlarınızdan gelir, üç kağıtla hiçbirşey kazanılmaz.
 • Tecrübe herşeyden değerlidir. Gidip 50 – 60 TL ye uplaod kitapları almaya kalmayın sakın :D
 • Özellikle film ve dizi paylaşımı yapanlar iyi hit almak için aktif olmak zorundadır. Bir dizinin ilk bölümünü paylaşıp sonra 3 – 4 bölüm sonrasını paylaşmak pek birşey kazandırmaz.
 • Forumlarda ayrı ayrı konularınız olsun. Ancak tüm konularınızı barındıran tek bir konunuzda mevcut olsun. Ve o konuyu sık sık kontrol edip, güncel tutun.
 • Oyun paylaşıyorsanız konunun içinde se_rial ve cr_ack, yabancı film dizi paylaşıyorsanız konunun içinde alt yazı verin. Böylece insanların sizi tercih etme sebepleri artar.
 • KONU BAŞLIKLARINI KISA AMA AÇIKLAYICI TUTUN. Konu içinde ser_ial, alt yazı vs. veriyorsanız başlıkta belirtin.

DOSYALARIMI NEREDE PAYLAŞIRIM

Forum listesi oluşturmayla ilgili ayrıca bir yazı hazırlayacağım. Ancak o zamana kadar http://tr5.in/ceK linkte bulunan soulmy adlı arkadaşımızın yazısını okuyup deneyebilirsiniz.

Yazılarımda alıntı yaptığım yerler olursa kesinlikle parantez açar belirtirim. Gerisi kendi emeğimdir.

Şu an için bu yazıyı burada bitiriyorum. Eğer emeğimin karşılığı görürsem yazıların devamı gelecek.

Alıntı yapmak serbesttir. Ancak lütfen konu içindeki ref linkleri vs. değiştirmeyin.

Ref linkimden üye olmak istemeyip emeğimin karşılığını vermek istemeyenler için Turbobit’in normal linki : http://tr5.in/ceM

Meteormta’dan sevgi ve saygılarla…

Bu yazıyı bizlerle paylaştığı için Meteormta’ya ben ve ziyaretçilerim adına teşekkür ederim. Başarılarının devamını dilerim. :friend:

Uploaderlığa Başlarken – Filehost Seçimi

Seçenekler Kısıtlı Maalesef

Aslında bu yazıyı yazıp yazmama konusunda çok düşündüm. Eee ne de olsa filehostların çoğu kapandı ve seçim yapacak fazla seçeneğimiz kalmadı: Turbobit, Letitibit vs. Hal böyle olunca da elde kalanlarla idare etmek durumundayız. Size önerim Turbobit kullanmanız yönünde olacak. Kusursuz bir site değil ama kötünün iyisi diyebilirim.

Letitbit önermiyorum. Çünkü orada satış yapamadığınız zaman çok düşük kazanç veriyor. Satış yaparım diyorsanız kullanın.

Yeni Filehostlar Hakkında

Diğer yandan ise yeni yeni filehostlar çıkmakta. İyi ama hangisine güvenmeliyiz? Hiçbirine yüzde yüz güvenmeyin. Çünkü bu filehostların kapanma ya da scam olma ihtimali yüksek ne yazıkki. Eğer yeni açılan bir fiehost kullanacaksanız şunlara dikkat edin:

 • Sadece bu sitenin linkini vermeyin. Mutlaka alternatif bir sitenin linkini de verin.
 • Tüm dosyalarınızı yeni siteye taşımayın.
 • Ödeme kanıtı olması sizi yanıltmasın. Scam siteler hiç ödeme yapmaz diye bir kaide yok. Scam siteler ilk 2-3 ödemeyi yapıp sonra ödeme yapmayı kesebilirler.
 • Site tasarımı insana güven verebilmeli. Özenilmiş mi, baştan savma mı yapılmış!
 • Forumlarda açılan tanıtım konularını en baştan sonuna kadar okuyun. Kaç kişi memnun, kaç kişi değil! (Türkiye’de upload konusunda en aktif site hiç şüphesiz r10’dur. Ben üye olmadığım halde r10’un upload kısmını hep takip ederim.)
 • Alexa sıralamasına bakın.

Yeni açılan sitelerden herhangi bir öneride bulunup sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum. Ama Rapidgator sanki bir adım önde gibi.

Son Sözler

İnşallah upload dünyası eski günlerine döner, bizler de eskisi gibi bol alternatifler arasından seçim yaparız. Bir sonraki yazımda “Konularımızı Nerede Paylaşacağımız” üzerine olacak.

Kendinize iyi bakın. Bol kazançlar.