Gravatar Nedir ve Nasıl Kullanılır?

gravatar

Gravatar’ı, kullandığımız bir avatarı her siteye yükleme zahmetinden kurtaran bir sistem olarak tanımlayabiliriz. Nasıl oluyor bu? Gravatar sitesine üye olup, bu siteye e-postamızı kaydedip avatarımızı yüklüyoruz. Gravatar alt yapısını kullanan siteler de e-postanızı kullanarak Gravatar sitesindeki ilgili avatarı görüntüleyebiliyor.

Web dünyasındaki milyonlarca sitede WordPress yazılımı olduğunu ve WordPress’in Gravatar alt yapısını desteklediğini düşünecek olursak, Gravatar kullanmanın ne denli önemli olduğu görülmektedir.

Peki, Gravatar sistemini nasıl kullanacağız?

Öncelikle Gravatar sitesine üye olup giriş yapmanız gerekiyor. Üye olmak için giriş sayfasındaki “Create an Account” bağlantısına tıklayın.

Sayfadaki formu doldurup “Sign up” yazan butona tıklayın. Mail kutunuza gelen maildeki onay linkine tıklayıp hesabınızı aktif edin.

Üyeliğinizi aktif ettikten sonra siteye giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra sıra geldi avatarınızı yüklemeye. Avatarınızı yüklemek için upload image sayfasına gelin.

Bu sayfadaki “Upload new image” yazan bağlantıya tıklayın. “Gözat” kısmından, kullanmak istediğiniz avatarı bilgisayarınızdan seçin ve “Next” yazan butona tıklayın.

Resim siteye upload edildikten sonra, kırpma işlemini yapmak istiyorsanız yapın. Bu işlemden sonra “Crop and Finish!” yazan butona tıklayın.

Burada kullandığınız avatarın türünü belirleyeceksiniz. Kullandığınız avatar aşağıdaki türlerden hangisine uyuyorsa onu seçin.

G: Tüm web sitelerinde görüntülenebilecek türden bir resim.
PG: Kışkırtıcı biçimde giyinmiş kişi ya da hafif şiddet içerebilen bir resim.
RR: Sert küfür, yoğun şiddet, çıplaklık veya sert uyuşturucu kullanımı vb. bir resim.
X: Hardcore cinsel öğeler, son derece rahatsız edici şiddet içeren bir resim.

Bu işlemi de yaptıktan sonra, avatar yükleme işleminiz tamamlanmış olacak.

Peki, “Benim başka e-postalarım da var, her biri için farklı bir hesap mı açacağım?” derseniz; hayır, bunu yapmanıza gerek yok. E-mail ekleme sayfasından diğer e-maillerinizi de ekleyebilir, her biri için farklı avatarlar atayabilirsiniz. Tabi her e-mail ekleme sonrasında sizden onay mailine tıklamanız istenecek.

Dipnot olarak belirtmekte fayda var. Avatarınızı yükledikten sonra, Gravatar alt yapısını destekleyen sitelerde avatarınız hemen gözükmeyebilir. Çünkü Gravatar, avatarları belli bir süreliğine (yanılmıyorsam 10 dakika) önbellekte tutuyor. Eğer avatarınız gözükmezse endişelenmeyin, 5-10 dakika bekleyin.

Yazar: admin

php coder, uploader, wordpress

“Gravatar Nedir ve Nasıl Kullanılır?” için bir yorum

  1. Örneğin buda benim gravatarım. :D
    Böylece yorum yaptığım sitelerde aynı resimleri kullanarak, kişisel marka geliştirmenize katkı sağlar. Birbirine benzer yazılara farklı sitelerde yorumlar yapıp, tartışmalara katılmanızı kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Sorusu: