İndirme Linklerini Kısaltmanın Zararları

uploader

Link kısaltma nedir, önce onu anlatayım. Link kısaltma siteleri; uzunca bir linki http://adf.ly/abc gibi bir linke dönüştürerek kısa hale getirir. Ziyaretçiler bu kısa linklere tıkladıkça, yayıncılar bir miktar para kazanır.

Bazı uploader arkadaşlar (lütfen bana kızmasınlar), indirme linklerini kısaltarak ekstra kazanç elde edilebileceğini düşünüyor. İtiraf etmek gerekirse ben de bir zamanlar böyle düşünüyordum. Ziyaretçi hem linke tıklayacak hem de dosya indirdiği için bir de oradan para gelecek. Ama maalesef evdeki hesap çarşıya uymuyor.

Neden mi? Hemen sıralayayım.

  • Link kısaltma sitelerinin nasıl kullanılacağını birçok ziyaretçi bilmiyor. Linke tıkladıktan sona download, premium, free gibi ibareleri göremeyen ziyaretçiler anında sayfayı kapatacaktır.
  • Kısa linklere bakıldığında nereye yönlendirileceği belli olmadığı için, bazı paranoyak kullanıcılar zararlı bir siteye yönlendireleceğini düşünebilir. (Sırf bu yüzden dolayı birçok sitede kısa link paylaşmak yasaktır.)
  • Bazı moderatörler kısa linklerin ne olduğunu bilmediği için “Yanlış link vermişsin.” diyerek konuyu silebilir ya da daha kötüsü sizi banlayabilir. (İtiraz edip derdinizi anlatabilirseniz, o başka tabi.) Trajikomik bir durum değil mi! :)
  • Kendi siteniz var ve site salesten para kazanıyorsanız, bu linklerden premium satsanız bile hesabınıza yansımaz. Çünkü en son sizin site değil, link kısaltma sitesi yönlendirmiş oluyor.

Tabi bu yazdıklarım tamamen kendi düşüncelerim. En iyi sonucu siz kendiniz deneyerek bulabilirsiniz. ;)

Yazar: admin

php coder, uploader, wordpress

“İndirme Linklerini Kısaltmanın Zararları” için 2 yorum

  1. Haklısın kardeşim. Ama bence “Linke tıkladıktan sonra 5 saniye bekleyip sağ üstten reklamı geç deyiniz” demekle 1. ve 2. madde yok olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Sorusu: