P3 (Plugin Performance Profiler) | Benchmark Eklentisi

P3 (Plugin Performance Profiler)

WordPress’in en güzel yanlarından birisi, hiç şüphesiz eklentilerle sitemizi geliştiriyor olmamız. Fakat gelgelelim, ne kadar çok eklenti kullanırsak, site performansı da o kadar düşüyor.

Site içi seo için site açılış hızının önemli olduğunu, sanırım hepiniz biliyorsunuzdur. Bugün sizlere tanıtacağım eklenti, sitenizde bir takım benchmark testi uygulayarak, eklentilerinizin performansını ölçüyor. Okumaya devam et “P3 (Plugin Performance Profiler) | Benchmark Eklentisi”

Better WP Security | WordPress Güvenliğiniz İçin Bir Eklenti Yeter

wordpress güvenlikTamam, itiraf ediyorum. Başlık biraz abartı oldu, tabiki de güvenlik için bir eklenti yeterli olmayabilir. Ama şu bir gerçekki bu eklentide ihtiyaç duyacağınız birçok araç mevcut. :)

WordPress kullanıyorsanız mutlaka güvenlik ile ilgili makaleleri okumuşsunuzdur. Bu makalelerde genelde şunlar yazar:

  • wp-config.php dosyasının chmod değerini 644 yapın.
  • Kullanıcı adınız “admin” dışında başka bir nick olsun.
  • Meta taglarında WordPress sürüm numarası yazmasın.
  • Sık sık güncelleme yapın.
  • Veritabanınızdaki tablo önadını değiştirin.
  • vs. vs.

Bu maddeler uzayıp gidiyor. Bu eklenti ise güvenlik açığı oluşturabilecek durumları analiz edip tek tıklamayla düzeltme imkanı sunuyor.

Kurulum Aşaması

Better WP Security eklentisini indirmek için tıklayın.

UYARI: Eklentiyi kurmadan önce mutlaka tam yedek alın. Aksi taktirde hiçbir sorumluluk kabul etmem.

İndirdikten sonra zip dosyasını wp-content\plugins dizinine açın ve etkinleştirin. Eklenti ayarlarına girdiğiniz zaman yedek alınmasını isteyip istemediğinizi soracak. Eklenti kurmadan önce yedek aldığınızı varsaydığım için hayır diyerek devam edin. Daha sonrasında ise eklentinin wp-config.php ve .htaccess dosyalarını düzenleme yetkisinin olup olmayacağını soracak. Buna olumlu cevap vererek kurulumu tamamlayın.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra eklenti sayfası açılacak. Burada 1’den 21’e kadar maddeler yer almakta (3.4.3 sürümü için diyorum.). Bu maddelerin sonunda “Click here to fix.” yazısına tıkladığınız zaman o maddede yazılanı düzeltmiş oluyorsunuz. Her maddede ise renklendirmeler mevcut. Bu renklerin anlamları:

Kırmızı: Güvenlik açığı var. Acil düzeltilmesi gerek.

Sarı: Bir açık var ama önem derecesi çok değil.

Mavi: Bu renkteki maddeleri düzeltirken dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı tema ve eklentilerde çakışma yapabiliyor.

Yeşil: Güvenlik açığı yok. Problem de yok.

Bu sayfada ilk yapacağınız iş “Secure My Site From Basic Attacks” butonuna basmak olacak. Bu butona basınca kırmızı renkte olan açıkları tek tıklamayla düzeltebiliyorsunuz. (Bazı maddeler kırmızıdan yeşile dönmeyecek, bunları elle düzeltmelisiniz.)

Eklentide birçok araç var. Hepsini anlatamam ama en önemlilerini anlatayım.

Intrusion Detection

Bu araç, eklentinin en sevdiğim özelliği diyebilirim. Bu araçta “Check for file/folder changes” diye bir buton var. Bu butona basınca hostunuzdaki tüm dosyaları tarıyor. En son taramadan bu yana “silinen, eklenen, değişen” dosyaları bize bildiriyor. Raporu hem eklenti panelinde hem de size gönderilen e-postada görebilirsiniz. Ayrıca bu araç 24 saatte bir otomatik tarama yapıyor ve e-posta olarak rapor gönderiyor.

Not: Tarama sonucunda herhangi bir dosya değişikliği falan olmadıysa e-posta göndermiyor.

404 Errors

Bu eklenti bize kullanıcıların 404 hatalarını gösteriyor. Bu hataları “View Logs”ta görebilirsiniz. Çok  sayıda 404 hatası olursa e-posta ile bilgilendiriyor.

Login Limits

Sizin belirlediğiniz adedin üstünde hatalı giriş yapıldığında yine sizin belirlediğiniz dakika boyunca o kişi siteye giriş yapamıyor. Hatalı giriş yapan kişinin IP adresi e-posta adresinize anında gönderiliyor. (Bu IP adreslerini View Logs”ta da görebilirsiniz.) Bundan sonrası ise size kalmış. İsterseniz IP adresini kalıcı olarak banlayabilirsiniz. Bunu yapmak için: “Ban Users” aracından faydalanabilirsiniz.

Hide Backend

Bu araçla login, register, admin yollarını değiştirebilirsiniz. (Ben bu özelliği bir türlü beceremedim. Umarım siz becerebilirsiniz.)

Database Backup

Bu aracı aktif ettiğinizde 24 saatte bir otomatik yedek alıyor. (Eklenti üzerinden yedek almak, açıkçası bana sağlıklı gelmiyor, bunun yerine cpanel üzerinde yedek almanızı öneririm. Tabi yine de siz bilirsiniz. :))

Eklentinin en kötü tarafı maalesef Türkçe değil. Bu yüzden sık sık Google Translate‘e ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bir yazının daha sonuna geldim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın. :gulegule:

Forumlara Üye Olmayı Kolaylaştıran Bir Yöntem

Öncelikle değerli soulmy.net ziyaretçilerinin Ramazan ayı mübarek olsun.” diyorum.

Bu aralar tembellik yapıp yazı yazamadım. :tembel: Bugün bari birşeyler yazayım dedim. :yaz:

Poster kullananların en büyük derdidir forumlara üye olmak. Özellikle kayıt sayfasında kullanıcı adı, e-posta gibi birçok şeyi elle yazmak işkence gibi. Neyseki bunun için işimizi kolaylaştıracak birçok araç var. Mesele roboform bunlardan bir tanesi. Ama ben size bir Firefox eklentisinden bahsedeceğim.

Okumaya devam et “Forumlara Üye Olmayı Kolaylaştıran Bir Yöntem”

WordPress’e Eklentisiz Smiley Paketi Nasıl Eklenir?

Wordpress-smileysArkadaşlar merhaba. Nihayet sınavlarım bitti ve ben de tatile girebildim. :tatil:

Bildiğiniz gibi wordpress’in varsayılan smiley paketi güzel değil. Geçenlerde acaba kendi smiley paketimi nasıl yüklerim diye Google’da bir araştırayım dedim. Belki 1 saat boyunca arama yapmışımdır. Bulduklarım ise hep smiley eklentisi ile ilgiliydi. Yahu yok mu dedim eklentisiz smiley paketi eklemenin bir yolu. Ne yazıkki o kadar araştırmama rağmen bulamadım.

Dedim “madem kimse bilmiyor bu yöntemi, bari ben bulayım”. Önce smileylerin hangi dizinde bulunduğunu buldum.

İnternette beğendiğim smiley paketini buraya kopyaladım.

Bir de php’de kod eklemek gerekiyor, öyle değil mi? İşte bu noktada biraz uğraştım. Ama en sonunda deneme yanılma yoluyla bunu da çözdüm. Öncelikle temamızın functions.php dosyasını açıyoruz.

Bu kodları php taglarının arasına yazıyoruz. php bilenler hemen anlamıştır. Bildiğimiz diziler işte. :D

İşlem bu kadar. Gayet basit öyle değil mi?

Bir de Google’da araştırma yaparken başka bir şey daha öğrendim. Yeri gelmişken onu da yazayım. :) Bazı sitelerde görmüşsünüzdür. Smileyler, yazının ya altında ya da üstünde gözükebiliyor. Bunu düzeltmek için ise temamızın style.css doyasına,

yazmamız yeterli. Bunu yazdıktan sonra smileyler düzgün gözükecektir.

10 gündür sınavlar yüzünden birşey yazamamıştım. Şimdi buradayım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın. :gulegule: